wychowanie chomika

Chomik w domu – poradnik

Chomik jak się wydaje jest jednym z najbardziej popularnych domowych zwierzaków, na punkcie którego dzieci szaleją. Szczególnie chętnie w naszych domach pojawia się chomik dżungarski, syryjski, Roborowskiego. Jakie potrzeby mają te małe zwierzaki, co powinniśmy mieć w wyprawce dla zwierzaka?

Dla większości z nas te niewielkie zwierzaki, które szaleją w kołowrotkach to po prostu chomiki. Jednak mamy trzy najbardziej popularne gatunki, które mają wiele wspólnego, ale mają również pewne różnice między sobą, na które także trzeba zwracać uwagę.

Chomik Roborowskiego to najmniejszy chomik, którego wielkość przy osobniku dorosłym będzie podobna do wielkości miesięcznego chomika syryjskiego. To chomik, który nie waży więcej niż 25 gram i ma około 7 cm. Przeważnie kolorystycznie ma jednolitą sierść, która jest beżowa a w okresie zimowym szara. Gatunek ma doskonałą zwinność, ale nie kopie norek we wiórkach jak inne chomiki.

Chomik dżungarski jest większy od Roborowskiego, będzie w przypadku samiczek nawet około 7 cm dłuższy a przy samcach około 3 cm. Waży około 30-40 gram. Sierść ma szarobiałą, ciemniejsza na grzbiecie a biała na podbrzuszu.

Chomik syryjski w naturalnym środowisku żyje na pustyniach i półpustyniach Azji mniejszej ma złocistą sierść. Poprzez krzyżowanie osobników udało się wyhodować wiele różnych odmian kolorystycznych. Chomiki są pokryte obecnie sierścią w wielu różnych kolorach. Mogą być krótko albo długowłose. Mają najczęściej około 15-18 cm i będą ważyć między 100 a 170 gram.

Wyprawka dla chomika

ZASADY OPIEKI NAD CHOMIKIEM

Chomiki żyją około dwa lata i są to zwierzaki, które raczej nie przepadają za współlokatorami, z którymi mogą walczyć albo mogą się rozmnażać. Jeśli chcemy mieć małą rodzinkę raczej musimy uważać na łączenie w pary. Z jednego miotu rodzi się po około3 tygodniach ciąży 7 chomików dżungarskich oraz Roborowskiego i aż 12 chomików syryjskich.

Warto zadbać o to, by dieta chomika była urozmaicona, przy tym ważne by zwierzę miało okazję do ścierania siekaczy, które rosną przez całe życie. Trzeba więc podawać mu gałązki drzew i krzewów, najlepiej rosnące z dala od ulicy. Gryzoń powinien mieć stały dostęp do wody pitnej i od czasu do czasu także do lekkostrawnego mięsa. Podstawą dla chomika będą jednak rośliny, ziarna, orzechy, warzywa i owoce. Nie powinno się jednak podawać cytrusów ani strączków czy owoców, które mają niewielkie pestki.

KOMPLETUJEMY WYPRAWKĘ DLA CHOMIKA

Zakup wyprawki rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniej klatki, do której dobrać można domek kryjówkę, kołowrotek, miskę na jedzenie, poidełko i oczywiście obowiązkowo także kołowrotek. Dobra klatka będzie miała dwa piętra, będzie wykonana z plastiku, albo drewna. Dobrze będzie jeśli zostanie wyposażona w plastikową kuwetę, ponieważ będzie można dość łatwo ją czyścić. Lepiej wybierać rozwiązania plastikowe niż szklane, będzie tam więcej powietrza, trudniej zwierzakowi uciekać z takiej klatki. Łatwiej będzie również dokładnie ją wyczyścić. Chomik to zwierzę ruchliwe, które wykorzystuje każdą okazję do tego, by się ruszać więc tak warto mu organizować przestrzeń, by miał taką możliwość.