problemy zdrowotne chomika

Choroby i leczenie chomików cz. I

SKÓRA I PROBLEMY

Jeśli chomik jest w podeszłym wieku i dochodzi do przerzedzenia futerka nie powinno powodować to zmartwienia. Jeśli chodzi o młode osobniki to może wynikać z prowadzenia złej diety. Jeśli pojawiają się strupki czy wyłysienia miejscowe to może znaczyć, że zwierzak zaraził się świerzbem albo nużącą bądź grzybicą. Gdy zobaczymy niepokojące symptomy trzeba szybko udać się do weterynarza, który zajmuje się leczeniem gryzoni.

PRZEGRZANIE

W upalne dni należy postarać się, by klatka znajdowała się w zacienionym i nieco przewiewnym miejscu. Chomik przegrzany może położyć się nieruchomo, może mieć drgawki. W tym przypadku szybko trzeba przestawić klatkę w chłodniejsze miejsce i po około 10 minutach chomik powinien wrócić do stanu normalnego, jeśli nie trzeba udać się do lekarza.

WYPADKI ORAZ PIERWSZA POMOC

Najczęściej problemy zdrowotne chomika to wynika różnego rodzaju upadków. Chomik, który ulega wypadkowi najczęściej wpada w szok. W takim przypadku trzeba umieścić zwierzaka w ciepłym i ciemnym miejscu, sprawdzać regularnie jego stan.

Zobacz artykuł: Najczęstsze choroby chomików na zoovit.pl >>

ALERGIA

Chomik może mieć problem z uczuleniem na trociny, z niektórych gatunków drzewa. Oprócz tego na owies, zboża, kukurydzę, środki do czyszczenia klatki, kurz. Objawami będą problemy z oddychaniem, wysypka skórna, drapanie, kichanie, łzawienie oczu, czerwone powieki, wypadanie sierści, podrażnienie łap czy objawy żołądkowe.

Jeśli chomik ma problemy alergiczne należy udać się z nim do weterynarza. Trzeba będzie bowiem ustalić jakie są przyczyny alergii. Należy sprawdzić stopień zapylenia trocin, a potem szukać tych mniej pylących. Wiórki drewniane będzie można ewentualnie zamienić stosując tam chusteczki bezzapachowe albo ligninę. Na pewno kupimy te produkty w każdej aptece. Dodatkowo można także skontrolować karmę czy nie było jakieś zmiany, jeśli tak możliwe, że to z niej wychodzi problem alergią.

choroby chomików

CHOROBA MOKREGO OGONA

To przede wszystkim problem dotyczący młodych chomików szybko oddzielonych od matki, ponieważ są one narażone na stres. Chomiki dżungarskie również mogą mieć z tym problem. Jedną z przyczyn może być zarażenie bakterią e.Coli. Objawy to mokry ogon i biegunka.

LECZENIE

Pierwsza pomoc nie będzie polegać na podawaniu odpowiedniego jedzenia. Zawsze będzie trzeba udać się w przypadku tego problemu do lekarza weterynarii.

CHOROBY DRÓG MOCZOWYCH

Objawami zapalenia dróg moczowych będzie obfite wydalanie moczu, krew w moczu, silne pragnienie. Jeśli taki problem występuje należy udać się do weterynarza, ponieważ będzie on w stanie zastosować odpowiednią formę leczenia tego typu problemów.

CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO

Zapalenie opon mózgowych w skutek nie leczonej w porę infekcji oka. Nad okiem pojawia się rana albo wypływa na oko. Chomik będzie wykazywał silne objawy bólu, będzie widać pewne zmęczenie u zwierzaka, pojawiają się skrzeki i piski. To choroba, z którą koniecznie będzie trzeba się udać do weterynarza.

CUKRZYCA

Chorobę jest trudno zauważyć, jeśli chomik jest starszy i dużo waży, sika często a oczy są zamglone to można podejrzewać cukrzycę. Odpowiednią diagnozę może postawić lekarz weterynarii i on zdecyduje o leczeniu.