najczęstsze choroby chomika

Choroby i leczenie chomików cz. II

EKTOPARAZYTOZA

Ektoparazytoza to trudna do zwalczenia choroba skórna, która wywoływana będzie przez ektopasożyty. Pasożyty te są roznoszone przez chomiki albo siano. Drążą one naskórek i doprowadzają do zmian zapalnych, zgrubienia i pofałdowania. Wypadać sierść, łuszczy się skóra, chomik zaczyna się intensywnie drapać a objawy będą się potęgować. Chorego chomika należy jak najszybciej odizolować od innych chomików, a klatkę gruntownie dezynfekować z użyciem środka do dezynfekcji klatek dla małych zwierzaków. Można usunąć również siano i przejściowo zastosować chusteczki higieniczne.

GRUŹLICA

Rosnąca gorączka oraz pogarszająca się kondycja zwierzaka może świadczyć o tym problemie. Oczywiście ostatecznie oceny musi dokonać weterynarz, który będzie stawiał diagnozę. Choroba wiąże się z uśpieniem zwierzaka, albo śmiercią.

GRZYBICA WORKÓW POLICZKOWY

Chomiki trzymane w grupach nie wypróżniają swoich toreb do spiżarni, ponieważ boją się, że stracą zawartość. Dlatego trzyma tam pokarmy o różnej wilgotności i świeżości, często organizmy saprofityczne dostające się z karmą w takich warunkach pojawiają się chorobotwórcze warunki, które mogą atakować przewód pokarmowy. Chomik chudnie bez widocznej przyczyny i chodzi z napchanymi workami policzkowymi. Lepiej będzie, gdy tej chorobie będzie się zapobiegać niż leczyć. Nie podaje się zwierzakom nadpsutej czy zapleśniałej karmy.

Objawy chorób chomika

INFEKCJE OKA

Infekcje oka zawsze są bardzo groźne. Nie leczone szybko antybiotykami będzie wpływać na cały oczodół, a później do mózgu. Pierwszym objawem będzie długie mrużenie oczu, sklejanie powiek, łzawienie, wydzielina ropna z oczu. Zwierzaki chcą czyścić sobie futerko i tak będą rozprowadzać infekcję jeszcze dalej. Dopiero gdy cała gałka oczna zrobi się wypukła i widać na niej strup będzie wiadomo, że coś jest nie tak. Jednak w tym momencie już nie będzie dało się zwierzaka uratować.

Trzeba więc starać się działać profilaktycznie dokładnie sprawdzając stan naszego zwierzaka. Najlepiej sprawdzają się tutaj krople do oczu z antybiotykiem Gentamicin używane także przez ludzi. Oczywiście należy na takie krople uzyskać receptę, dlatego konieczna będzie wizyta u weterynarza, on również będzie w stanie ostatecznie ocenić czy u naszego zwierzaka w ogóle ten chorobowy występuje. Taka diagnoza będzie również dla nas istotna, ponieważ będzie wiadomo, że użycie leku jest w danej sytuacji wskazane.

NASTROSZONE FUTRO

Chomik, który ma nastroszone ale suche futro szukający odosobnionych miejsc, nie uczestniczący w życiu stada to sygnał, że coś jest nie tak. Najczęściej będzie to albo oznaka jakieś choroby, albo sygnał świadczący o tym, że ten zwierzak jest przegrzany. Jeśli klatka będzie stać na nasłonecznionym miejscu to najczęściej właśnie problemem będzie przegrzanie i w takiej sytuacji trzeba przenieść klatkę w miejsce, gdzie słońca nie ma, szukać takiego miejsca, gdzie temperatura będzie niższa. Temperatura dla chomika będzie najlepsza w granicach 18-21 stopni Celsjusza a wilgotność powietrza na poziomie około 40-60%.