przygarnięcie królika

Co należy wiedzieć przed zakupem królika?

Króliki żyją mniej więcej 7 do 10 lat. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić zanim zdecydujemy się na przygarnięcie takiego zwierzaka. Jest to bowiem decyzja na długi czas i na pewno trzeba ją dobrze przemyśleć. Zanim kupi się zwierzaka dobrze wiedzieć o nim kilka istotnych rzeczy.

ROZMOWA Z RODZINĄ

Królik nie jest kolejną zabawką, dlatego nie można tak po prostu przynieść go do domu. Konieczna będzie rozmowa z rodzicami, wszystkimi domownikami czy będą również zgadzali się na takiego zwierzaka domu. Jednocześnie w tym momencie trzeba również sprawdzić jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o ewentualne alergie jakie mogą w domu występować. Trzeba sprawdzić czy ktoś nie będzie miał problemów gdy futrzak pojawi się w domu. Jeśli tak się może stać to niestety z królika będzie trzeba zrezygnować.

SZKODY W DOMU

Jeśli ktoś chce mieć królika musi pogodzić się z tym, że najprawdopodobniej wyrządzi pewne szkody w domu. Każdy zwierzak to indywidualność, może być łagodny i potulny, ale może się okazać, że będzie miał swoje zdanie i będzie chciał to zdanie pokazać. Króliki gryzą kable, meble, książki. Dlatego mieszkanie należy jakoś zabezpieczyć.

OPIEKA WETERYNARYJNA

Królik to żywa istota, która może chorować i potrzebować opieki weterynaryjnej. Po jakimś czasie mogą się pojawiać wrodzone wady czy schorzenia wynikające z wcześniejszego zaniedbania. Trzeba być przygotowanym na te problemy i koszty jakie będą z tym związane.

Zasady opieki królika

WIEK DZIECI A ZWIERZAK W DOMU

Jeśli chcemy mieć zwierzaka należy brać pod uwagę wiek swoich dzieci. Nie mogą być zbyt małe, ponieważ mogą zrobić zwierzakowi krzywdę przez swoją niewiedzą. To bardzo delikatny zwierzak, dlatego zbyt łatwo można mu coś zrobić i dziecko może mieć problem z tym, by to zrozumieć, gdy będzie za małe.

PODSTAWOWA WYPRAWKA DLA KRÓLIKA

Razem z nowym towarzyszem w domu musi się także pojawić dla niego wyposażenie. Podstawowa wyprawka to klatka, zapas siana, wiórków, żwirku, karma, poidło czy miseczka. Z czasem można ten zestaw nieco bardziej rozbudować. Klatka musi być duża, ponieważ królik będzie chętnie się poruszał.

DODATKOWY ASORTYMENT DO WYPRAWKI

Gdy będziemy już mieć zestaw startowy dla królika można myśleć o dodatkowych rzeczach między innymi o odpowiedniej kuwecie. Kuweta będzie pozwalała na uczenie uszaka załatwiania się w jednym miejscu. Dzięki niej nie będzie brudził dywanu. Przyda się także zestaw różnorakich smakołyków. Warto mieć przynajmniej kilka, by dzięki temu ustalić jakie odpowiadają naszemu zwierzakowi. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie pilnowanie diety nadal jest bardzo ważne. Królik musi dostawać nasiona i dużo zieleniny. Nie daje mu się słodyczy. Dodatkowo trzeba mu zapewniać ruch.

Początki w domu dla królika na pewno będą stresujące, dlatego trzeba go do tego przygotować i postarać się o warunki, w których będzie mógł się dobrze czuć. Nie można podnosić głosu, dotykać go na siłę, nigdy nie ciągnie się go za uszy. Warto także poprosić weterynarza, który może pokazać jak prawidłowo trzyma się królika, jak się nim zajmować.