alergia na królika

Czy da się żyć z alergią i z królikiem?

Alergia jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, nic więc dziwnego, że w momencie jej zdiagnozowania lekarze kategorycznie doradzają pozbycie się zwierzęcia, którego obecność wywołuje lub potęguje reakcję uczuleniową. Niestety, osoby posiadające zwierzęta doskonale zdają sobie sprawę z tego, że niejednokrotnie jest to dla nich tożsame z wyrokiem śmierci. Czy zatem zawsze należy podchodzić do walki z alergią aż tak radykalnie?

Okazuje się, że nie. Oczywiście, zarówno ostre stany alergiczne, jak i astma, wymagają drastycznych działań i w takim wypadku nie ma innego wyjścia, jak tylko poszukać nowego domu dla królika. Narażanie własnego życia nigdy nie zasługuje przecież na pochwałę.

Co jednak, gdy alergia nie jest uciążliwa lub dotyczy innego alergenu?

Nie od dziś wiadomo, że w teorii unikanie alergii jest tożsame z unikaniem samego alergenu, a to oznacza, że w pierwszej kolejności należy ustalić, co nim jest. Jeśli mamy do czynienia z królikami, alergenem jest zazwyczaj ich wyschnięta ślina, która w czasie mycia jest pozostawiana przez zwierzęta na ich futerku. Reakcja alergiczna zwykle pojawia się natychmiast, choć zdarza się i tak, że do jej ujawnienia się dochodzi dopiero po kilku godzinach. Pierwszym krokiem powinno być zatem poddanie się testom, potem zaś ich wyniki warto sprawdzić empirycznie.

Należy też pamiętać, że uczulenie na ślinę jednych zwierząt nie oznacza automatycznie, że nie mamy szans na posiadanie innych. Gdy już wiemy, co nas uczula, powinniśmy przystąpić do ochrony swojego organizmu. Leczenie farmakologiczne zawsze musi odbywać się pod opieką lekarza, a jego zalecenia nigdy nie mogą być kwestionowane. W przypadku alergii na ślinę królików należy dążyć do tego, aby zminimalizować kontakt z tym zwierzęciem.

Kontakt alergika z królikiem

Zminimalizuj kontakt z królikiem

Jeśli więc zdarzy się nam dotknąć królika w czasie wspólnej zabawy, powinniśmy wystrzegać się dotykania potem własnej twarzy. Warto też prosić domowników o wsparcie podczas sprzątania przy królikach, każdą pracę z nim związaną warto przy tym wykonywać w masce na twarzy. Kolejnym krokiem powinno być ograniczenie terenu, na którym przebywa królik. Zminimalizuje to roznoszenie alergenów i sprawi, że samo sprzątanie będzie łatwiejsze. Tu pomocne mogą być zwłaszcza niewielkie bramki, jakie można znaleźć w pokojach dla dzieci.

Ogranicz teren, na jakim może przebywać Twój królik

Królik nie powinien mieć dostępu do choćby jednego pokoju. Będzie on azylem dla alergika w momencie, w którym ataki będą szczególnie trudne do opanowania. Nie można też zapominać, że częste sprzątanie jest dla osób z alergia działaniem priorytetowym. Nie należy przy tym ograniczać się jedynie do odkurzania dywanów, alergeny mogą bowiem, razem z króliczą sierścią, pojawić się także na lampach, książkach oraz ramach obrazów. Nie warto też trzymać w domu dywanów i zbierającej kurz tapicerki. Równie ważne co sprzątanie jest częste, a przede wszystkim intensywne wietrzenie mieszkania. Także siano powinno być traktowane ze szczególną ostrożnością. Najlepiej trzymać je w szczelnie zamkniętym pojemniku, gdy zaś mamy go większe ilości, pomocny okaże się garaż lub piwnica.