domek dla gryzonia

Czy narożna toaleta dla gryzoni to dobry pomysł?

Choć gryzonie często zanieczyszczają ściółkę znajdującą się w całej klatce, ich właściciele powinni wiedzieć, że nie jest to stan, na który trzeba się godzić. Jeśli wstawimy do niej specjalną kuwetę, utrzymanie czystości może okazać się zdecydowanie łatwiejszym zadaniem. Utrzymanie higieny w klatce, w której mieszka chomik lub króliki, nie jest prostym zadaniem.

Gryzonie są znane z tego, że są ruchliwe, a trociny zwykle pojawiają się poza klatką. Niestety, w ściółce nie brakuje odchodów, a przecież zależy nam na tym, aby było ich jak najmniej.

PRAKTYCZNA TOALETA

Jednym z najciekawszych rozwiązań wspomnianego problemu może okazać się narożna kuweta, którą będzie się umieszczać w klatce. Zwierzątko powinno z niej korzystać rezygnując z wykorzystywania w tym celu ściółki. Oczywiście, klatka musi być odpowiedniej wielkości tak, aby kuweta znalazła się w jej rogu, a jednocześnie nie zajmowała zbyt wiele miejsca. Narożna kuweta charakteryzuje się tym, że jej tylna ścianka jest zaokrąglona podczas gdy sama jej podstawa ma kształt trójkąta. Zwykle wykonuje się ją z tworzywa sztucznego, dominuje przy tym plastik.

Ścianka kuwety jest wyposażona w specjalne dziurki, które pozwalają na przewleczenie przez nie drucika. Takie rozwiązanie sprawia, że kuweta jest stabilna, nie odbija się bowiem od ścianek klatki. Tylko od nas zależy, w jakim będzie kolorze, producenci starają się bowiem, aby kupujący mieli w czym wybierać. Najczęściej znakiem rozpoznawczym takiej toalety jest też przystępna cena i zwykle jej zakup nie wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty większej niż 10 złotych.

GRYZOŃ DOBRZE WYCHOWANY

Oczywiście, sama toaleta nie zda się na wiele, jeśli nie przekonamy gryzonia o tym, że warto jest zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i zacząć z niej korzystać. Tu wiele zależy od naszej bystrości, w pierwszej kolejności warto więc zadać sobie pytanie o to, z którego rogu klatki korzysta on najczęściej. Dopiero wtedy można umieścić w tym rogu toaletę, da to bowiem pewność, że zmiana przypadnie gryzoniowi do gustu. Takie rozwiązanie pozwoli nam cieszyć się czystą i suchą ściółką znajdującą się w całej klatce.

Legowisko dla gryzonia

Nasze zwierzę zyska też znacznie czystsze futerko. Toaleta w klatce ma i ten plus, że z samej klatki nie wydzielają się już intensywne zapachy. Narożne toalety są sprzedawane coraz częściej, nic więc dziwnego, że dziś możemy mówić o przynajmniej kilku ich rodzajów.

ZAKRYTE I ODKRYTE

Najczęściej mamy do czynienia z kuwetami odkrytymi i zakrytymi. Te ostatnie odznaczają się obecnością dodatkowej osłonki wykonanej z półprzeźroczystych ścianek. Jeśli chcemy, aby nasza toaleta dla gryzonia była ciakwa z artystycznego punktu widzenia, również możemy liczyć na to, że znajdziemy idealne rozwiązanie.

ORYGINALNA I KOLOROWA

Dziś w sprzedaży dostępne są rozwiązania charakteryzujące się oryginalnym wzornictwem, które nie tylko dobrze wywiązują się ze swojego podstawowego zadania, ale również inspirują nietypowym wyglądem. Wzory na ściankach z pewnością nie zaimponują samemu gryzoniowi, usatysfakcjonują jednak tych jego właścicieli, którzy są estetami. Narożna kuweta dla gryzoni jest praktycznym wynalazkiem. To znakomity pomysł na utrzymanie czystości przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na ściółkę.