tresura chomika

Jak nauczyć chomika sztuczek?

Chomiki to stworzenia przyjacielskie, doskonałe domowe zwierzaki dla dzieci. Łatwo będzie się nimi opiekować, jednak mogą one niekiedy być leniwe, znudzone, po prostu niegrzeczne. Warto więc wiedzieć jak można starać się o oswojenie zwierzaka, jak tresować chomika, by stał się przyjacielem rodziny.

Po tym jak chomika przyniesie się do domu należy go zostawić w spokoju na kilka dni. To taki czas, który pozwoli mu aklimatyzować się w nowym środowisku. Chomik musi wiedzieć, że będzie to jego nowy dom, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Zanim umieści się chomika w klatce warto tam włożyć jedzenie, by od razu je poczuł, gdy znajdzie się w klatce. Bierzemy do ręki nieco karmy i wkładamy do klatki. Czekamy aż chomik sam podejdzie do naszej dłoni i będzie chciał się tam wspiąć. W ten sposób chomik będzie mógł poczuć, że właściciel o niego dba i rzeczywiście stara się organizować mu miłą przestrzeń. Po pewnym czasie sam będzie się także wspinał na rękę i czekał na głaskanie.

Na pewno warto uczyć chomika pewnych sztuczek. W ten sposób będzie się budować więź między nami a zwierzakiem, nauczy się on również reagować na nasz głos. Zaczynamy od prostego stania. Trzymamy przekąskę nad głową zwierzaka i czekamy aż stoi na dwóch nogach. Wtedy powtarzamy słowo „stój” W ten sposób chomik będzie mógł się przyzwyczaić właśnie do tej komendy. Na początku trudno będzie mu utrzymać równowagę, ale z czasem powinno to wyglądać już lepiej. Można go za to nagradzać. Podobnie można nauczyć chomika, by na komendę wchodził na nasza rękę.

Chomik na ręce

Można nauczyć chomika obracania i turlania, jeśli położymy za nim przekąskę, tak by musiał się obrócić by ją zjeść. Trzeba oczywiście wprowadzić także w tej sytuacji komendę obróć się. Gdy chomik nauczy się takiej sztuczki będzie można mu dawać nagrodę w postaci przekąski. Oczywiście warto także uczyć chomika czego nie powinien robić. Kiedy gryzie coś czego zdecydowanie nie powinien trzeba powiedzieć stanowcze nie. Jeśli po tym nakazie przestanie gryźć można będzie dać mu nagrodę, pobawić się z nim. Staramy się nie dawać w nagrodę za każdym razem jedzenia, ponieważ może to nie być dobre dla zdrowia.

Warto także zrobić dla swojego zwierzaka plac zabaw. Można wziąć pudełko większe niż klatka i tam nasypać trocin oraz piasku, postawić różnorakie przeszkody, które zwierzak będzie chciał pokonywać. Chwila zabawy na takim placu będzie cudowną nagrodą dla każdego chomika, który wcześniej będzie się dobrze sprawował i rzeczywiście będzie on z takiej nagrody zadowolony.

Staramy się chomikowi dawać marchewkę jako przekąskę w nagrodę za coś. Nie dajemy mu marchewki jako normalnego posiłku, doceni, że jest to coś wyjątkowego. Codziennie warto poświęcić mu nieco czasu, trzeba być w treningu konsekwentnym i regularnie go powtarzać. Chomik będzie dobrze czuł się przy właścicielu, jeśli będzie dostawał jakieś smakowitości za dobre zachowanie. Ostrożnie podaje się zielone warzywa, gdy zje ich zbyt dużo może mieć biegunkę, podczas treningu zachowujemy taki sam ton głosu, używamy takich samych komend, by dało się w jakiś sposób zapanować nad chomikiem i przyzwyczaić go do odpowiedniego zachowania.