higiena królika

Jak nauczyć królika czystości?

Choć początkowo może się to wydawać trudne, warto pamiętać o tym, że króliki nie tylko można, ale wręcz trzeba uczyć czystości. Tylko wtedy mogą one cieszyć się wolnością poza klatką. Niektóre zwierzęta bardzo szybko uczą się, gdzie znajduje się najlepsze miejsce na pozostawienie odchodów. W zdecydowanej większości przypadków musimy jednak włożyć nieco wysiłku, jeśli zależy nam na tym, aby przyswoiły sobie tę wiedzę.

Króliki załatwiają się zwykle w kuwecie znajdującej się w ich klatce, choć nie zaszkodzi również, jeśli dodatkowa kuweta zostanie przygotowana poza nią. Właścicielowi zwierzęcia przyda się też łopatka przeznaczona do pozbywania się nieczystości oraz odrobina wyściółki. Oczywiście, już w trakcie nauki pomocne mogą się też okazać pewne pokłady cierpliwości. Króliki z natury są czystymi zwierzętami, zwykle wybierają więc od jednego do kilku miejsc zlokalizowanych w rogach. Oczywiście, nauka dobrych manier zakłada też wpojenie im kilku innych dobrych zachowań.

CZY SĄ RÓŻNICE ZALEŻNE OD WIEKU?

Co ciekawe, to trening starszych królików może się okazać łatwiejszy niż młodszych, możliwość uczenia u tych zwierząt zwiększa się bowiem razem z wiekiem.

CZY STERYLIZACJA/KASTRACJA POWODUJE ZMIANĘ?

Warto też pamiętać, że sterylizacja i kastracja są czynnikami, które prowadzą do zmian i często to właśnie te zabiegi są najważniejszym czynnikiem. To właśnie hormony skłaniają króliki do znaczenia terenu, na którym przebywają, one też sprawiają, że trudniej zachować czystość wokół tych zwierząt. Już po zabiegu sytuacja normuje się, a tym samym trening jest łatwiejszy. Pewną rolę w czasie jego trwania odgrywa również znajdujący zastosowanie w danym przypadku rodzaj wyściółki.

Ściółka dla królika

JAKI RODZAJ WYŚCIÓŁKI POWINIEN BYĆ UŻYWANY?

Oczywiście, duże znaczenie ma tu zarówno dostępność wyściółki, jak i przyzwyczajenia królika, warto jednak pamiętać, że zwierzęta te spędzają wiele czasu tam, gdzie załatwiają swoje potrzeby, zdarza im się także posilić wyściółką. Należy mieć też na uwadze to, że zapach moczu królika jest dość intensywny. Obecnie za najlepsze uważa się wyściółki organiczne wykonane z siana lub słomy, jeśli zaś pojawiają się problemy z ich nabyciem, pomocny może okazać się zwykły papier. Nie zaleca się z kolei wyściółek z wiórkami z miękkiego drewna, może się bowiem okazać, że to właśnie one odpowiadają za częste u królików problemy z wątrobą.

Nie warto też sięgać po kocie żwirki, które prowadzą do zatrucia cynkiem. Glina kocia jest przy tym brudna, co może ma dostarczyć okazji do częstego sprzątania, a dodatki dezodorujące, jakie są w niej zawarte, mogą się okazać toksyczne. Kocie wyściółki zwykle zbijają się w masę. W przypadku kotów nie stanowi to poważniejszego problemu, gdy jednak mówimy o królikach, które lubią ją podjadać, sytuacja jest bardziej skomplikowana, taka sama zbitka powstaje bowiem w ich układzie pokarmowym.

Również wiórki sosnowe i cedrowe mogą okazać się kłopotliwe. W ich przypadku szkodliwe są przede wszystkim opary, jakie emitują, te mogą bowiem doprowadzić do poważnych chorób wątroby. Wiele osób ceni wysoko wyściółki oparte na sianie i lucernie z uwagi na to, że świetnie kontrolują zapachy. Jeśli jednak królik zje ich zbyt wiele, może mieć poważne problemy ze wzdęciami.