jak dbać o królika

Jak opiekować się królikiem?

Króliki budzą zachwyt z uwagi na swój wyjątkowy wygląd. Nie da się jednak ukryć, że docenia się je również za oddanie, jakie okazują swoim opiekunom. Potrafią odczytywać ich emocje, a jednocześnie są spragnione czułości, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy to zwierzaki właśnie dla nich.

CZY TO ZWIERZAK DLA MNIE?

Oczywiście, decyzja o adopcji królika ma sens tylko wtedy, gdy wiemy, że nie została podjęta pochopnie. Jeszcze przed ostatecznym krokiem powinno się więc ustalić, jakie są oczekiwania przyszłego opiekuna i jak bardzo jest się on w stanie zaangażować. W przypadku królika w grę wchodzi nie tylko odpowiednie żywienie i opieka weterynaryjna, ale i przestrzeń do życia. Należy też pamiętać, że króliki mogą żyć od siedmiu do nawet dziesięciu lat, nie ma więc mowy o tym, aby traktować je w kategoriach spontanicznego prezentu-niespodzianki.

Królik wymaga też przynajmniej czterech godzin wybiegu poza klatką w ciągu dnia i choć mamy do czynienia z wybiegiem wolnym, musi być on przynajmniej w pewnym stopniu kontrolowany przez właściciela. Człowiek powinien też okazywać mu troskę i uwagę zwłaszcza, że każdy królik ma swój indywidualny charakter, a osobniki nieco kapryśne nie należą wcale do rzadkości. Króliki mogą być też sprawcami drobnych zniszczeń. Jeszcze przed pojawieniem się w naszym domu królika dobrze jest przygotować się na jego obecność.

ZANIM KUPISZ KRÓLIKA

Pierwszym krokiem powinien być wybór klatki, w której zwierzę będzie się czuło swobodnie. Nie ma w tym wypadku preferowanej wielkości, ta jest bowiem uzależniona tak od wzrostu, jak i od wagi zwierzęcia, przy króliku miniaturce absolutne minimum to jednak 100 na 50 na 40 centymetrów. Najlepsze są te modele, które posiadają odrutowaną górę oraz są wyposażone w plastikową kuwetę, można je bowiem łatwo czyścic, a jednocześnie nie trzeba martwić się o prawidłowy odpływ powietrza z klatki. Niewybaczalnym błędem jest trzymanie królika nie w klatce, ale w akwarium.

Klatka dla królika

Takie podejście jest niebezpieczne przede wszystkim dlatego, że cyrkulacja powietrza w akwarium jest w istotny sposób ograniczona. Warto też zaopatrzyć się w specjalny żwirek wykorzystywany jako wypełnienie kuwety, choć pomocne okazują się też lignina i podkłady higieniczne. Nie można zapominać także o tym, że klatka musi być odpowiednio wyposażona. Absolutne minimum to miseczka na pokarm, poidełko, paśnik i kuwet, choć dobrze jest zadbać także o rolkę do podgryzania i miękki dywanik – idealny do snu i odpoczynku. Również pokój powinien być przystosowany do obecności w nim królika. Konieczne są zarówno osłony na kable, jak i blokady na kontakty, ciekawskie zwierzę może bowiem doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej.

WŁAŚCIWA DIETA

Równie ważne jest pamiętanie o tym, że królik powinien przestrzegać odpowiedniej diety, co jest poważnym problemem zwłaszcza wśród początkujących opiekunów przekonanych, że zwierzęciu wystarczą ziarna oraz owoce i warzywa podawane w dużych ilościach. Warto więc pamiętać, że najważniejszym składnikiem pokarmu królika jest włókno i im jest go więcej, tym lepiej. Szczególnie niebezpieczne jest za to pożywienie bogate w cukry.