zwierze domowe

Jak zabezpieczyć kable przed domowymi zwierzętami?

Kochane zwierzaki, które będziemy mieli w swoim domu niestety mogą nam ostro zajść za skórą, szczególnie gdy chodzi o sprzęty w naszym mieszkaniu. Najczęściej ofiarą zwierzaków padają kable. Czy trzeba się godzić z tym? Oczywiście nie musi tak być, ponieważ na rynku dostępne są rozwiązania, dzięki którym będzie można jakoś walczyć z upodobaniem do gryzienia.

ROZWIĄZANIA BEZKOSZTOWE

Czasami nie będzie trzeba kupować żadnego dodatkowego sprzętu. Wiele będzie zależeć od zwierzaka i jego zdolności. Jeśli chodzi o królika można założyć specjalne listwy i podnieść kable w górę, tak by znajdowały się poza jego zasięgiem. Oczywiście jest to rozwiązanie prowizoryczne i niezbyt estetyczne, jednak w jakieś mierze chroni nasze instalacje co również ma znaczenie. Niektórzy decydują się również na przyklejenie kabli z pomocą taśmy klejącej do ściany. Jednak i takie rozwiązanie nie do końca w praktyce będzie się dobrze sprawdzać, szczególnie gdy chodzi o sprzęt, który dość często będzie się przenosić.

ZABAWKI DO GRYZIENIA

Zanim zaczniemy walczyć z naszymi zwierzakami warto się zastanowić dlaczego właśnie tak chętnie sięgają po kable. To nie jest tak, że im będą smakować. Chwytanie kabli to dla nas sygnał, że zwierzak tak naprawdę nie ma odpowiednio dużo innych rzeczy go gryzienia, na których mógłby się skupić i ostrzyć sobie ząbki. Kupienie specjalnej zabawki czy gałązek drzew owocowych może pokonać ten problem. Gdy będzie lepsza opcja zwierzak zrezygnuje z kabli.

Gryzak dla psa

TUBY OSŁONOWE

Jedną z najbardziej popularnych opcji ochrony kabli będzie kupowanie plastikowych osłonek na kable albo specjalnych maskownic. Mają one taką zaletę, że chronią zwierzaka przed porażeniem, jeśli już do kabli zacznie się dobierać. My natomiast mamy chwilę na reakcję. Osłonka jest jednak rozwiązaniem połowicznym, ponieważ nie odciągnie od kabla.

ZNIECHĘCAJĄCE ZAPACHY

Jeśli te różne sposoby zawiodą można sięgnąć po radykalne rozwiązanie, jakiem będzie przede wszystkim trudny do zniesienia zapach. W tym zakresie zwierzaki są szczególnie wrażliwe więc taki zapach może się okazać dla nich drażniący. Dlatego warto takie opcje zastosować. Nie zawsze trzeba sięgnąć po radykalne rozwiązanie w postaci sprayu, który będzie drażnił nozdrza zwierzaka. Niekiedy wystarczy po prostu przygotować jakiś zapach drażniący, ale bez opierania się na chemicznych dodatkach. Wśród tych zapachów jakie między innymi będzie można stosować wymienić warto takie elementy jak olejek z trawy cytrynowej, który jak się okazuje dla wielu zwierzaków jest nie do zniesienia i taki zapach rzeczywiście będzie sprawiał, że zwierzak może odsunąć się od tego miejsca, gdzie będzie go wyczuwał.

ZWIERZAKA DA SIĘ PRZYPILNOWAĆ

Oczywiście nigdy nie można się zniechęcać i tracić nadziei. Nawet jeśli zwierzak wydaje się trudny do pokonania to można starać się go zmienić i szukać takich rozwiązań, które sprawią, że uda się go zniechęcić do kabli. Jest wiele różnych sposobów jakie można stosować i któryś z nich powinien w końcu zadziałać. Na pewno warto próbować różnych, aż zobaczymy, że są efekty.