klatka dla chomika

Jaka klatka dla chomika? Którą klatkę kupić chomikowi?

Sympatyczne chomiki będą sprawiać wrażenie zwierzaków, które nie są szczególnie wymagające, ale jest to wyłącznie złudzenie. W rzeczywistości muszą mieć sporo ruchu i różnej aktywności. Wybór klatki i wyposażenia będzie więc bardzo ważny. Jaką klatkę wybrać?

Wybór klatki będzie uzależniony od tego jakie konkretnie mamy zwierzątko. Inna będzie klatka dla chomika syryjskiego a inna dla dżungarskiego.

Chomiki najczęściej mają metalowe klatki z plastikową kuwetą na dnie, ale nie jest to jedyna opcja. Wiele osób korzysta również z innych rozwiązań.

klatka dla chomika

Klatki dla chomika kupisz na krakvet.pl >>

AKWARIUM

Może niektórzy z tego rozwiązania korzystają, ale jest to raczej kruchy materiał, dodatkowo trudny w sprzątaniu. Nie da się go rozłożyć więc w czasie czyszczenia trzeba je całkowicie opróżnić, by w ogóle doszło do tego wyczyszczenia. Kwadratowe narożniki będą dodatkowo trudne do wyczyszczenia. Dodatkowo jest tam kłopot z wentylacją, może brakować powietrza dla chomika. Wysokie ścianki bowiem sprawiają, że mało powietrza dostaje się do środka.

TERRARIUM PLASTIKOWE

Podobnie jak akwarium będzie zabudowane, ze względu na materiał jest tam ciepło, jednak również bardzo trudno je dobrze wysprzątać i dodatkowo pojawia się problem braku powietrza. Dodatkowo akwarium czy terrarium mają płaskie ściany i chomik może się po nich wspinać.

KLATKA METALOWA

To jedno z rozwiązań najbardziej popularnych. Metalowe pręty to urozmaicenie dla chomika, ponieważ może się wspinać dla zabawy po nich. Tego typu klatka będzie przewiewna, wygodna oraz dostępna w wielu wymiarach. Dobrym wyborem jest taka, która ma metalową kuwetę, ponieważ łatwo ją sprzątnąć.

Akcesoria dla chomika

PLASTIKOWA KLATKA

Również można ją zastosować, trzeba jednak pamiętać, że jest ona mniej wytrzymała niż metalowa i może być również mniej estetyczna. Jest za to lekka, dlatego jej przenoszenie nie będzie stanowić problemy.

To na co ostatecznie będziemy się decydować tak naprawdę uzależnione będzie od wielu czynników. Między innymi może mieć na to wpływ czy już wcześniej mieliśmy takie małe zwierzę i w domu znajduje się jakaś klatka, w której będzie można je trzymać. Wydaje się, że dla chomika właśnie takim najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie klatka, sprawdzi się ona znacznie lepiej niż wybór akwarium czy terrarium.

CO POWINNA ZAWIERAĆ KLATKA DLA CHOMIKÓW?

Wybór klatki to pierwsza sprawa, ale musimy również pamiętać o jej odpowiednim wyposażeniu. Jeśli brakuje nam miejsca nie ma sensu wybrać małej klatki z jednym kołowrotkiem, ponieważ chomik to ruchliwe zwierzę, które chce mieć warunki do zabawy. Dlatego lepiej wybrać piętrową klatkę z różnorakimi zakamarkami, ponieważ dzięki niej będziemy mieli więcej miejsca na różnorakie dodatki, które sprawią, że chomik będzie się w takiej klatce dobrze czuł.

Podstawowe wyposażenie to oczywiście poidełko, które nie musi być szczególnie duże, karmidełko najlepiej gliniane albo ceramiczne, kołowrotek do zabawy, domek, który stanie się spiżarnią chomika i jakieś miejsce na toaletę, które trzeba umieścić najlepiej daleko od poidełka i karmidełka.