zaprzyjaźnianie królików

Królik potrzebuje towarzystwa!

Królik to takie zwierzę, które potrzebuje towarzystwa człowieka albo innych zwierzaków. Każdy kto zna te zwierzęta na pewno się z tym zgodzi. W naturze żyją w stadzie, które składa się z różnej ilości osobników i istnieje tam pewna hierarchia społeczna. Króliki potrzebują kontaktów z żywymi istotami.

Królik nie powinien być cały dzień zamykany w klatce, powinien przebywać poza nią przynajmniej przez trzy godziny dziennie. Królik w naturze może funkcjonować w grupie osobników, która będzie sobie liczyła kilkanaście jednostek. Króliki potrzebują więc takiego kontaktu. Oczywiście najlepszym towarzystwem dla naszego królika będzie inny królik. Jeśli dochodzi do choroby królika to pojawienie się w klatce drugiego osobnika jest szansą na to, że powrót do zdrowia naszego osobnika będzie przebiegał sprawniej.

Jeśli towarzyszem nie będzie królik ale świnka morska to również może być lepsze niż samotność. Króliki i świnki są w stanie żyć zgodnie a nawet w przyjaźni, ale musimy pamiętać o tym, że będzie różne zapotrzebowanie na pokarmy a także możliwość przenoszenia bakterii. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o czystość, ponieważ dzięki niej w miarę skutecznie będzie można chronić się przed chorobą a potencjalne korzyści są tutaj przeważające. Jeśli w sklepie będzie królik w klatce ze świnką to może warto będzie kupić oba zwierzaki, ponieważ to znak, że żyją one w zgodzie. Okazjonalnie, gdy mamy kota bądź też psa on również może stać się przyjacielem królika. Zazwyczaj już pierwszy kontakt pod nadzorem człowieka jest w stanie pokazać czy te zwierzaki będą w stanie ze sobą dobrze funkcjonować.

Towarzystwo dla królika

Jako, że króliki określić można zwierzakami stadnymi ich wspólne życie niesie ze sobą wiele korzyści. Nie wszystkie króliki są w stanie żyć ze sobą zgodnie, czasami są pary, które ze sobą walczą ale co do zasady króliki są takie, że powinny się akceptować. Trzeba się jednak przygotować, że jeśli kupimy dwa króliki przez jakiś czas będzie trwał proces rozpoznawania, w ramach którego zwierzaki będą się poznawać i na początku raczej nie będzie między nimi zaufania. Raczej nie można oczekiwać, że króliki od razu będą w sobie zakochane i wpadną sobie w ramiona. Będą powoli i ostrożnie się sprawdzać, kontrolować zgodność charakterów i ustalać hierarchię między sobą.

Jeśli będą w stanie się dogadać to powoli będą dawać sobie coraz większą bliskość. Jeśli nie potrafią już od początku dojść do porozumienia trudno oczekiwać, by stało się inaczej za jakiś czas. Króliki powoli będą się przyzwyczajać do siebie, ale można oczekiwać, że jeśli już się to uda to potem będą do siebie rzeczywiście przywiązują. Najłatwiej dopasowują się do siebie, jeśli są one wykastrowane. Największą szansę na powodzenie ma połączenie ze sobą pary, ale trzeba je sterylizować, by nie było sytuacji, że co miesiąc mamy stado nowych królików. Sterylizację należy wykonać na obu królikach, bo jeśli się tego nie zrobi to jeden zacznie dominować nad drugim i trudno będzie o należyty porządek i spokój między królikami.