rozwój małego chomika

Największe błędy popełniane przez właścicieli chomików

Niestety sytuacja wygląda tak, że warunki, w jakich w naszych domach trzymane są chomiki często są skandaliczne. Nawet około 90% posiadaczy chomików nadal kieruje się przestarzałymi i błędnymi informacjami, dlatego zwierzęta są w zbyt małych klatkach i zza małym kołowrotkiem, w grupach i źle karmione.

NIE TRZYMAMY STADNIE CHOMIKÓW

Trzeba zapamiętać sobie, że chomiki to nie zwierzęta stadne. Są one samotnikami i najlepiej będzie jeśli każdy chomik będzie miał swoją klatkę. Inaczej mogą one atakować swoich pobratymców i silniejszy osobnik zamęczy tego słabszego.

NIE MOŻNA PROWADZIĆ DO NIEODPOWIEDZIALNEGO ROZMNAŻANIA

Wielu chomików szuka nowych właścicieli a o tych niestety coraz trudniej. Nieszczęśliwych chomików, które potrzebują adopcji będzie przybywać. Chęć posiadania małych słodkich chomiczków nie może być powodem łączenia ich w pary. W ten sposób niestety rośnie ilość chomików i trudno o zorganizowanie dla nich należytej opieki.

ZBYT MAŁE KLATKI

Niestety wiele osób o tym zapomina, a chomik potrzebować będzie przestrzeni, której na pewno nie będzie mu dawać mała klateczka. Zalecana powierzchnia powinna być na poziomie 100 cm x 40 cm a im więcej tym lepiej. W naszej hodowli powinniśmy zadbać, by spełniać przynajmniej wymiar minimalny klatki. Obowiązkowe wyposażenie mieszkania dla chomika to również sporo elementów między innymi domek, kołowrotek, zabawki, piaskownica, miseczka, poidełko. To wszystko będzie zajmować sporo miejsca.

Jak wychować chomika

NIE WYBIERAMY MAŁYCH KOŁOWROTKÓW ZE SZCZEBELKAMI

Kołowrotek to zazwyczaj ulubiona zabawka dla chomika. Musimy zadbać o to, by nie wpadały mu między szczebelki łapki. Dlatego kołowrotek powinien być pełny albo przepleciony papierem co będzie zwiększać bezpieczeństwo i dalej także chroni przed urazami kończyn. Drugie ważne kryterium to średnica zabawki, która im będzie większa tym lepiej. Minimum to około 17 cm dla chomików karłowatych a dla tych większych 22 cm, dla chomików z hodowli nawet 27 cm.

NIE STOSUJEMY SMYCZY I KUL DO BIEGANIA

Kule dla chomika sprawiają, że nie ma dobre wentylacji, powietrza, chomik nie może sam wyjść, pojawia się stres. Dodatkowo zamknięcie w kuli sprawia, że nie ma odbierania bodźców z zewnątrz. Również nie powinno się stosować smyczy dla chomików. Szelki krępują ruchy są niebezpieczne, ponieważ mogą uszkodzić delikatne wewnętrzne organy.

NIE POWINNO SIĘ KĄPAĆ CHOMIKÓW

Chomiki nie cieszą się z pływania, one w wodzie będą walczyć o życie. Zwierzę na wodzie nie utrzyma się zbyt długo i może się tam utopić. Dodatkowo jest to dla niego bardzo duży stres. Chomiki nie są tak odporne jak przodkowie i nawet jednorazowa kąpiel może doprowadzić do zapalania płuc a dalej nawet do śmierci. Powinno się natomiast zapewniać chomikom w ich lokum pojemnik z piaskiem dla gryzoni, który pozwoli utrzymać czystość futerka.

CHOMIK TO NIE PRZYTULANKA

Trzeba pamiętać, że jest to żywe zwierzę i nie można chomika traktować jako zabawki. Szczególnie, gdy w domu są dzieci trzeba szczególnie na to uważać i zadbać o to, by dzieci nie ściskały, tarmosiły zwierzaka.