choroby królików

Objawy chorobowe u królika

Zdrowy królik na pewno jest ciekawy otoczenia, ma lśniące oczy, suche nozdrza i chętnie przyjmuje pokarm, ma czyste i gęste futerko. Każdy wnikliwy opiekun szybko zauważyć, że pojawiają się jakieś oznaki choroby u zwierzaka. Postaraliśmy się przedstawić te objawy, jakie najczęściej mogą się pojawiać.

WYPŁYW Z OCZU I/LUB NOSA, KICHANIE

Wypływ może być jedno albo obustronny i mieć różny charakter. Jeśli będzie gęsty to zasycha w kątach oczu i tworzy strupy w okolicach nozdrzy. Wydzielina bardziej wodnista powodować będzie, że królicze futerko w tych miejscach jest cały czas mokre. Z tego powodu królik czuje dyskomfort i co za tym idzie będzie chciał się często myć. Z tego powodu oczy i nos mogą się wydawać w porządku, ale warto sprawdzić czy na łapkach nie widać, że jest tam znak wydzieliny, czy nasz królik przypadkiem nie zaczyna kichać. Jeśli stan chorobowy będzie utrzymywał się dłuższy okres czasu to nasz zwierzak może mieć problem związany z tym, że będzie dochodziło do łysienia. Wydzielina z oczu może zlepiać powieki a ta z nosa utrudnia oddychanie. Nadmierny wpływ może świadczyć o tym, że pojawia się problem z niedrożnością przewodów nosowo – łzowych. Im wydzielina jest bardziej gęsta tym większe ryzyko infekcji bakteryjnej.

WYŁYSIENIA I/LUB ŚWIĄD ORAZ JEGO NASTĘPSTWA, ŁUPIEŻ

Najczęściej będą one świadczyć o chorobach skóry, ale w diagnostyce różnicowej trzeba brać pod uwagę różnorakie problemy behawioralne, a także kwestie związane z zachowaniami fizjologicznymi w trakcie budowy gniazda przez samicę, gdy włosów ubywa. Następstwem świądu będą uszkodzenia skóry, które prowadzą do infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

OBRZĘKI

Obrzęk głowy najbardziej wyraźny u podstawy uszu czy obrzęk powiek to obaw myksomatozy. To groźna choroba, dlatego jeśli zauważymy takie symptomy, objawy trzeba będzie szybko reagować i udać się do weterynarza. Zarażenie może nastąpić na skutek ugryzienia przez innego osobnika.

Problemy zdrowotne królika

BRAK APETYTU, WYCHUDZENIE

Najczęstsza przyczyna braku apetytu to choroby związane z uzębieniem. W wyniku nieprawidłowego zgryzu a w konsekwencji przerostu zębów albo z powodu ropni i bólu królik nie będzie mógł pobierać pokarmu. Brak apetytu może być związany także z ogólną chorobą jak przeziębienie, albo chorobą przewodu pokarmowego. Należy obserwować czy zwierzak chce jeść ale nie może, czy w ogóle nie ma apetytu. Wychudzenie może być wynikiem braku apetytu albo zwierzę chnie mimo jedzenia odpowiedniej ilości pokarmu co może być związane z chorobą nowotworową.

BIEGUNKA

Biegunka to najczęściej efekt enterotoksemi. Biegunka ostra albo przewlekła może się wiązać z zapalaniem jelit, inwazją pasożytów czy złym żywieniem. Poza obecnością kału luźnego można zauważyć ubrudzone w okolicy odbytu futerko i większe spożycie wody.

Paraliż tylnych kończyn i/lub skręt szyi

Porażenie kończyn wynikać będzie z urazów kręgosłupa, najczęściej na skutek upadku czy złego trzymania. Znane są także przypadku porażenia wynikającego z działania pasożytów, bakterii oraz chorób wpływających na centralny układ nerwowy.