pokarm dla chomika

Odpowiednia dieta dla chomika

Chomik to mały zwierzak, który ma bardzo szybki metabolizm i w związku z tym jakość podawanej karmy ma wpływ na jego zdrowie. Bardzo ważne jest także troszczenie się o to, by pieszczoch dostawał w diecie wszystko co mu będzie potrzebne.

OGÓLNE INFORMACJE

Jeśli hodowca decyduje się na żywienie tradycyjne powinien pamiętać jak bardzo ważna w diecie jest różnorodność. Chomiki są w dużej mierze wszystkożerne i w pożywieniu powinniśmy dawać im kaszę, owoce, warzywa, białko pochodzenia zwierzęcego, owady, gotowane bez przypraw mięso. Jako suplement pozwalający na ścieranie zębów warto dawać gałązki drzew i krzewów. Mamy tam więcej garbników. Należy uważać na to co podajemy chomikom, by nie doprowadzić do biegunki a nawet do śmierci.

CHOMIK TO KOLEKCJONER

Charakterystyczne dla chomika będzie to, że gromadzi on zapasy. Większość pożywienia, które wsypiemy do miski nie będzie zjedzona, ale przeniesiona do bezpiecznego miejsca. Chomiki mają worki policzkowe, gdzie mogą zgromadzić zapasy o wielkości połowy masy ciała. Gdy torebki policzkowe są puste nie będą widoczne. Zauważyć można je wyłącznie, gdy zostaną wypełnione jedzeniem. Zawsze więc podajemy jedzenia więcej niż zapotrzebowanie, by chomik miał możliwość jego gromadzenia. Pokarm, który łatwo się psuje podaje się w małej ilości.

SUCHY POKARM TO PODSTAWA DIETY CHOMIKA

Najprostszym sposobem, by zapewnić chomikowi dietę zrównoważoną będzie oczywiście podawanie mieszanki ziaren, zbóż i orzechów. Mieszankę można sporządzić we własnym zakresie, jednak pamiętajmy, że nadmiar ziaren słonecznika i orzeszków może prowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej. W sklepach zoologicznych znajdziemy również pożywienie w formie sprasowanych kul i kolb, które nie powinny zawierać cukru, miodu, mąk czy produktów piekarniczy, barwników czy aromatów.

żywienie chomika

Suchy pokarm powinien być przechowywany w dobrych warunkach. Starajmy się nie podawać chomikom karmy starej czy zwietrzałej. Na forum można poczytać i dyskutować na temat tego jakie karmy będą się dobrze sprawdzać i na co warto się zdecydować.

WZBOGAĆ DIETĘ OWOCAMI I WARZYWAMI

Oczywiście wato także pomyśleć o wzbogaceniu diety owocami i warzywami, które na pewno będą się dobrze sprawdzać. Jednak nie dajemy zbyt dużo świeżych składników, ponieważ mogą one prowadzić do niestrawności. Jedna róża brokuły czy plaster jabłka będą w stanie zaspokoić potrzeby zwierzaka a jednocześnie będą bezpieczne.

NIEWIELKA ILOŚĆ BIAŁKA

Mała ilość białka w diecie chomika przyniesie mu wiele korzyści. Dwa razy w tygodniu podajemy plasterek gotowanego jajka albo kawałek kurczaka. Trzeba jednak pamiętać o tym by usuwać resztki niezjedzonego pokarmu białkowego z klatki. Można także podawać żywy pokarm w postaci larw, koników polnych czy świerszczy. Żywy pokarm powinno się oczywiście kupować w sklepie zoologicznym. Owady, które będą schwytane w ogródku mogą niestety być skażone środkami owadobójczymi. Dlatego jeśli jakiś pokarm będziemy naszemu chomikowi dawać należy sprawdzić czy będzie on rzeczywiście dla niego odpowiedni i bezpieczny.