przygarnięcie chomika

Skąd wziąć chomika? Gdzie i czy należy kupować chomiki?

Poszukiwania chomika najlepiej rozpoczynać od rozglądania się za zwierzakiem, którego będzie można adoptować, dając mu nowy dom. Zwierząt, które mają taki problem jest wiele, wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć. W internecie znajdziemy wiele ogłoszeń. Oczywiście lepiej nie odbierać młodych od rozmnażaczy, a więc osób, które mają parkę i co jakiś czas oddają młode.

Mamy również możliwość skorzystania z profesjonalnych hodowców. Obecnie mamy kilka rejestrowanych hodowli i tam można mówić o tym, że otrzymamy sprawdzonego zwierzaka. Jeśli chcemy jednak rodowodowego chomika musimy się udać poza granice kraju. Na forach internetowych znajdziemy ogłoszenia adopcyjne i hodowlane i tam można szukać dla siebie ogłoszenia. Warto uważać na kupowanie w sklepach, gdzie niestety często występuje problem różnorakich chorób u zwierzaków, co potem będzie dla nas sporym problemem.

PO CZYM POZNAĆ ZDROWEGO CHOMIKA?

Chomiki to zwierzaki śpiące w ciągu dnia i dlatego w trakcie odwiedzin w sklepie z zasady śpią albo odpoczywają. Zdrowy chomik wyrwany ze snu wyjdzie na powitanie właścicielom. Jeśli przebudzone zwierzę będzie powolne i ospałe to może być znak, że będzie chore. Trzeba także zwrócić uwagę na lśniące futerko i czy okolice odbytu są czyste, brudne oznacza, że jest problem z biegunką. Wybierając chomika trzeba zobaczyć dokładnie klatkę, w której był trzymany. Jeśli jest tam wiele zwierząt a klatka będzie brudna to dla nas sygnał, że jest większe ryzyko choroby.

JEDEN CZY PARKA?

Małe zwierzęta z zasady nie czują się dobrze w samotności. Jednak chomiki są tutaj odstępstwem od tej zasady. Raczej nie powinniśmy kupować pary, by dotrzymywały sobie towarzystwa. Chomiki w jednej klatce będą walczyć ze sobą i mocniejszy może doprowadzić do śmierci słabszego osobnika. Pojawiać się będzie stres a także urazy. Chomik trzymany sam nie tęskni samotnikiem, ponieważ to zwierzę, które raczej jest samotnikiem. Wszystkie znane gatunki powinno się trzymać pojedynczo. Czasami będzie trzeba trzymać je razem, jeśli są od urodzenia hodowane wspólnie i nie były rozdzielane. Jednak i w tej sytuacji trzeba dokładnie kontrolować co będzie działo się z chomikami.

Adopcja chomika

SAMIEC CZY SAMICZKA?

Każdy chomik niezależnie od płci będzie to doskonałe zwierzę domowe. Niezależnie od tego czy wybieramy samca czy samiczkę możemy być pewni, że z takiego zwierzaka będziemy zadowoleni.

W JAKIM WIEKU

Małe chomiki opuszczają gniazdo po czterech tygodniach i mogą trafić w ręce nowych właścicieli, gdy mają około 6 tygodni. Nie ma to wpływu na oswajanie takiego zwierzaka kiedy do nas będzie trafiał. Czasami jednak może być tak, że nieco starszy chomik będzie troszkę trudniejszy w oswajaniu, będzie trzeba wykazać nieco więcej cierpliwości.

TRANSPORT

Jeśli chcemy przewieźć chomika do domu potrzebować będziemy niewielkiego pudełka z otworami wentylacyjnymi. Można także zaopatrzyć się w plastikowy transporterek, który zapewni zwierzątku bezpieczeństwo i sprawdzi się, by tam umieścić chomika, gdy będziemy sprzątać klatkę, z której chomik korzysta.