opieka nad gryzoniem

Wyprawka dla gryzonia

Posiadanie zwierzaka ma dobry wpływ na psychikę. Będzie relaksować, uczy troski i jest w stanie obudzić instynkt opiekuńczy. Praktycznie każdy człowiek na pewnym etapie swojego życia będzie chciał mieć zwierzaka. Jeśli dopiero jesteśmy na początku zmagań ze zwierzakiem w domu albo szukamy to wydaje się, że dobrym wyborem będzie np. mały gryzoń.

To właśnie niewielki rozmiar będzie tutaj wielkim plusem. Koszty opieki będą niskie. Najczęściej wybiera się chomiki, świnki morskie, myszy, ale również szczury. Oczywiście trzeba się dobrze przygotować na przyjęcie takiego zwierzaka kupują kilka ważnych akcesoriów.

NIEZBĘDNIK GRYZONIA

Podstawowy zakup, na który trzeba się przygotować to mieszkanie dla naszego zwierzaka. Gryzonie będą dobrze czuć się w klatkach oraz akwariach, które muszą być jak największe, by zwierzę swobodnie się tam ruszało. Pomieszczenie należy postawić w spokojnym miejscu w mieszkaniu z daleka od przeciągów czy bezpośredniego ciepła. Jeśli kupujemy klatkę trzeba sprawdzić rozstaw prątek, by nie szukać potem uciekiniera.

Oczywiście należy takie lokum odpowiednie wyściełać. Można zastosować trociny, ściółkę konopną, lnianą czy wióry, które wymieszać można z sianem bądź ziołami. Zdecydowanie nie poleca się stosowania żwirku, ponieważ może podrażniać i kaleczyć delikatne łapki zwierzaka. Jeśli gatunek znany jest z zamiłowania do drążenia norek i tuneli to trzeba będzie mu zapewnić odpowiednio dużo ściółki, w której taki tunel będzie mógł robić.

Wyposażenie dla chomika

Jeśli chcemy zapewnić zwierzakowi dodatkową rozrywkę to jedzenie można rozsypać bezpośrednio na ściółce, skłaniając go do poszukiwania smakołyków. Jeśli ktoś chce zachować porządek najlepiej będzie kupić małą miseczkę, w której będzie umieszczany pokarm. W klatce powinno być oczywiście poidełko, które zostanie napełnione wodą.

Pokarmem podstawowym dla gryzonia będą wszelkie mieszanki nasion i inne dodatki czy granulaty, które będą miały najważniejsze wartości odżywcze. To one będą gwarantować, że zwierzak otrzyma w pokarmie to co będzie pozwalało na odpowiednie funkcjonowanie i stały wzrost. Jako urozmaicenie będzie można włączyć również inne smakołyki jak nasiona traw, zioła, suszone owoce czy kolby z ziaren. Warto także co jakiś czas dawać w niewielkiej ilości świeże warzywa czy owoce.

ROZRYWKA I ODPOCZYNEK GRYZONIA

Gryzonie to zwierzaki, które są bardzo aktywne i ruchliwe. Jeśli zapewnimy im odpowiednio dużo rozrywki będziemy wpływać na ich rozwój, nie będzie obaw, że się nudzą czy stresują. Dla chomików oczywiście podstawową zabawką będzie klasyczny kołowrotek, który daje odpowiednią codzienną dawkę ruchu. Na pewno sprawdzać się będą różnorakie tunele oraz mostki. Naturalnym rozwiązaniem będzie urozmaicenie przestrzeni między gałązkami korkowymi przeszkodami czy też łupiną z kokosa. Dla gryzoni ważna będzie także piaskownica ze specjalnym piaskiem, w którym będą się one bawić i kąpać. Należy zapewnić mu nieco prywatności. Kryjówka pozwala odpocząć w samotności, dlatego można wstawić domek w klatce.