zdrowy pokarm dla królika

Zdrowe karmienie królika

Króliki jedzą głównie zielone części roślin. Ich dieta obfituje w warzywa, liście, gałązki, trawy i zioła, ale i zdrowej karmy. Warto wiedzieć, co podawać królikowi, aby był zdrowy.

ZIELONE CZĘŚCI ROŚLIN

Głównym pokarmem dla królików jest trawa, zioła, liście warzyw, gałązki, ale także warzywa. Dieta, jaką stosuje się wobec królika domowego, powinna być podobna do jego naturalnego sposobu odżywiania się. Ich układ trawienny działa specyficznie – przewód pokarmowy muszą mieć cały czas wypełniony, zatem w ich przypadku dostęp do wody i pokarmu musi być cały czas.

Warzywa i inne rośliny zielone nadają się dla królików najlepiej, ponieważ są lekkostrawne i mają mało kalorii, ale i posiadają sporo witamin i minerałów. Powinno się jednak wybierać te świeże, z naturalnych upraw, a przed zjedzeniem przez królika każdy produkt trzeba dokładnie umyć. Na jeden posiłek składa się 3 rodzaje roślin.

PEŁNOWARTOŚCIOWA KARMA

Rynek obfituje w karmy dla królików, jednak trzeba pamiętać, że nie powinny one być pokarmem podstawowym. To dlatego, że niektóre z nich mogą zawierać szkodliwe substancje. Takie granulaty, które pochodzą z renomowanych firm, mogą być używane jako uzupełnienie diety (np. od Versele-Laga czy od Beaphar). Można wybierać spośród karm klasycznych z ziarnami, orzechami, suszonymi, owocami oraz z granulatów – w przypadku tych ostatnich składniki są tak połączone, że królik wybiera takie, które lubi, a zostawia te drugie.

Versele-Laga Cuni Complete to karma dla królików, będąca w 100% lekkostrawnym granulatem. Znajdują się tam długie włókna, dzięki którym króliki mogą ścierać zęby. Prebiotyki pomagają stymulować mikroflorę, luteina pomaga na odporność, kwasy omega wpływają na skórę i sierść.

dieta dla królika

Na rynku można znaleźć bardzo dużo ekologicznych mieszanek owocowo-ziołowo-warzywnych, a także innych pyszności dla królików, które mają same naturalne składniki. Ponieważ przygotowuje się je dla konkretnych zwierząt, nie znajdą się w nich niepotrzebne królikowi składniki. W tańszych karmach często można znaleźć dużo wypełniaczy, np. pszenicy. Dobrymi firmami, oferującymi pokarm dla królików, są: Meister Lampe, Herbal Pets oraz Science Selective.

Herbal Pets Zioła dla Królika to mieszanka z witaminami C, B, P, K, E oraz solami mineralnymi. Dodatkowo znajduje się tam sporo ziół – owca, lucerny, jeżówki, dziurawca, szałwii, tymianku, lipy – doskonale sprawdzają się na układ pokarmowy, moczowy oraz obniżają poziom cukru.

DODATKOWE INFORMACJE

Królik wymaga stałego dostępu do czystej i świeżej wody – mineralnej albo z kranu, nigdy gazowanej. Wymienia się ją dwa razy w ciągu dnia. Warto zamontować wiszące poidełka kulkowe z metalowymi rurkami, zamiast miseczki stojące, aby nie dostawały się do nich zabrudzenia.

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie pokarmy – także warzywa – królik może jeść. Nie wolno mu podawać: czekolady, mięsa, żółtego sera, pestek brzoskwiń i moreli, produktów mlecznych, jarmużu, szpinaku, fasoli. Owoce króliki powinny jeść rzadko, a suplementy tylko na wyraźne polecenie weterynarza.